‘पोलिटिसियन अफ द इयर’ को अवार्ड रास्वपा सांसद सोविता गौतमलाई


पूर्णपुष्टि, ४ असार ।

नेपालकै कान्छी सांसद सोविता गौतमले ‘योङ वर्ल्ड पोलिटिसियन अफ द इयर’ अवार्ड जितेकी छन् । आयोजक ‘वन योङ वर्ल्ड’का अनुसार प्रतिस्पर्धीहरूमध्येबाट २७ वर्षीया सोबिता गौतमसँगै क्यानडाकी एरिइल्ले कायाबागा, अष्ट्रेलियाकी अयोर मकुर चुओट र न्यूजील्याण्डका मोको तेपानिया र बेल्जियमका स्यामुअल कोगोलातीले अवार्ड हात पारेका हुन् ।

गौतम नेपालको इतिहासमा सबैभन्दा कम उमेरकी महिला सांसद हुन्। बिजुली नभएको गाउँमा जन्मेकी र कम सुविधा सम्पन्न सरकारी विद्यालयमा पढेकी गौतम राजनीतिमा उक्लिएका छन्, उनको भाषणले सामाजिक सञ्जालमा लाखौंले हेरेका छन् । उनी स्वास्थ्य, शिक्षा, जीविकोपार्जन र विपन्न वर्गका अधिकारहरूमा पहुँचको च्याम्पियन हुन्। यी आधारमै गौतमलाई अवार्ड प्रदान गरिएको हो ।

गौतमले संवैधानिक परिषद् ऐन र भ्रष्टाचार विरोधी ऐन, आर्थिक न्याय, भूमिसुधार नीति र नागरिक उड्डयन क्षेत्रलाई बलियो बनाउन आवाज उठाएका थिए । हाल कानून, न्याय र मानव अधिकार समितिमा सेवा गर्दै, उनी संसदमा महत्त्वपूर्ण प्रभाव पार्ने प्रयास गर्छिन्।

भ्रष्टाचार उन्मूलन गर्ने लक्ष्य राखेको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीको संस्थापक सदस्यका रूपमा गौतमको निर्णायक भूमिकाले पार्टीलाई स्थापना भएको केही महिनामै देशको चौथो ठूलो राजनीतिक संस्था बन्न प्रेरित गरेको छ। राजनीतिमा आउनुअघि गौतमले दर्ता वकिलको रुपमा काम गर्नुका साथै मिडियामा पनि काम गरेका थिए ।

गौतमको लोकप्रियताले युवाहरूको राजनीतिमा संलग्नताका लागि उत्प्रेरकको रूपमा काम गर्छ, जसले युवाहरूको आवाजलाई निर्णय प्रक्रियामा प्रभावकारी रूपमा प्रतिनिधित्व गरेको सुनिश्चित गर्दछ। सीमित अवसरका कारण ब्रेन ड्रेनले ग्रसित देशका युवाहरूमा सक्रिय राजनीतिमा लाग्न र सकारात्मक परिवर्तनका लागि काम गर्न प्रेरित गर्दै उनले नयाँ आशा जगाएकी छिन् ।

आयोजक ‘वन योङ वर्ल्ड’का अनुसार प्रतिस्पर्धीहरूमध्येबाट सोबिता गौतमसँगै क्यानडाकी एरिइल्ले कायाबागा, अष्ट्रेलियाकी अयोर मकुर चुओट र न्यूजील्याण्डका मोको तेपानिया र बेल्जियमका स्यामुअल कोगोलातीले अवार्ड हात पारेका हुन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0